
Natural Wicker Hanging Light Rattan Pendant Lampshade
Feature
Waves of wicker cast a warm glow as light seeps through the woven rattan of our pendant. Undulating softly, the expansive ceiling light suits sunwashed rooms full of fresh, natural and neutral materials.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Rattan |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.45 in(24CM)/ 11.81 in(30CM)/ 14.17 in(36CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.75 in(40CM) / 19.69 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Waves of wicker cast a warm glow as light seeps through the woven rattan of our pendant. Undulating softly, the expansive ceiling light suits sunwashed rooms full of fresh, natural and neutral materials.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Rattan |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.45 in(24CM)/ 11.81 in(30CM)/ 14.17 in(36CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.75 in(40CM) / 19.69 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Description
Feature
Waves of wicker cast a warm glow as light seeps through the woven rattan of our pendant. Undulating softly, the expansive ceiling light suits sunwashed rooms full of fresh, natural and neutral materials.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Rattan |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.45 in(24CM)/ 11.81 in(30CM)/ 14.17 in(36CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.75 in(40CM) / 19.69 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
