
Vintage Pleated Metal Standing Lamp
Feature
Introducing the Vintage Pleated Metal Standing Lamp – a unique blend of nostalgia and contemporary design. This standing lamp boasts a pleated metal shade that exudes vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
Dimensions

| Diameter | L17.72in(45cm) |
|---|---|
| Height | H66.14in(168cm) |
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room/Bedroom |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Introducing the Vintage Pleated Metal Standing Lamp – a unique blend of nostalgia and contemporary design. This standing lamp boasts a pleated metal shade that exudes vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
Dimensions

| Diameter | L17.72in(45cm) |
|---|---|
| Height | H66.14in(168cm) |
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room/Bedroom |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $204.99
-65%$204.99
$71.75Description
Feature
Introducing the Vintage Pleated Metal Standing Lamp – a unique blend of nostalgia and contemporary design. This standing lamp boasts a pleated metal shade that exudes vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
Dimensions

| Diameter | L17.72in(45cm) |
|---|---|
| Height | H66.14in(168cm) |
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room/Bedroom |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























