
Vintage Stunning Cylinder Glass Pendant Light
Feature
Illuminate your space with timeless allure using our Vintage Stunning Cylinder Glass Pendant Light. Crafted with a nod to the past, this pendant light exudes classic charm with its elegant cylindrical glass design. The stunning vintage aesthetic adds character to any room, creating a focal point that captivates and inspires.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsSize

| Style A: Diameter | D6.9in(17.5cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Style B: Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |

| 3 Heads Long: Diameter | D19.7in(50cm) |
|---|

| 3 Heads Round Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Illuminate your space with timeless allure using our Vintage Stunning Cylinder Glass Pendant Light. Crafted with a nod to the past, this pendant light exudes classic charm with its elegant cylindrical glass design. The stunning vintage aesthetic adds character to any room, creating a focal point that captivates and inspires.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsSize

| Style A: Diameter | D6.9in(17.5cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Style B: Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |

| 3 Heads Long: Diameter | D19.7in(50cm) |
|---|

| 3 Heads Round Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Description
Feature
Illuminate your space with timeless allure using our Vintage Stunning Cylinder Glass Pendant Light. Crafted with a nod to the past, this pendant light exudes classic charm with its elegant cylindrical glass design. The stunning vintage aesthetic adds character to any room, creating a focal point that captivates and inspires.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsSize

| Style A: Diameter | D6.9in(17.5cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Style B: Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |

| 3 Heads Long: Diameter | D19.7in(50cm) |
|---|

| 3 Heads Round Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|





