
Rustic Bamboo Glass Woven Wall Light
Feature
This Wall light can be used as a wall sconce or as a flush mount ceiling light. The round shade is made of natural materials (rattan and wood).Inside the rattan shade is installed a white matte glass globe. Metal fasteners hold the glass globe on the rattan shade.This innovative design combination will make your space no longer monotonous.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Glass, Rattan |
| Finishes: | Natural Wood,Coffee |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM |
| Body Width - Diameter: | 34CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks | |
Feature
This Wall light can be used as a wall sconce or as a flush mount ceiling light. The round shade is made of natural materials (rattan and wood).Inside the rattan shade is installed a white matte glass globe. Metal fasteners hold the glass globe on the rattan shade.This innovative design combination will make your space no longer monotonous.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Glass, Rattan |
| Finishes: | Natural Wood,Coffee |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM |
| Body Width - Diameter: | 34CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks | |
Description
Feature
This Wall light can be used as a wall sconce or as a flush mount ceiling light. The round shade is made of natural materials (rattan and wood).Inside the rattan shade is installed a white matte glass globe. Metal fasteners hold the glass globe on the rattan shade.This innovative design combination will make your space no longer monotonous.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Glass, Rattan |
| Finishes: | Natural Wood,Coffee |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM |
| Body Width - Diameter: | 34CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks | |













