
Unique Artistic Can Pendant Light
Feature
This unique and artistic pendant light fully demonstrates the characteristics of Postmodernism. It looks like a pottery pot. In the absence of obvious finishes, gray or white can better highlight the surface texture and set off its texture. The high-density polystyrene material makes it lightweight and not bulky. Don't Hesitate if you like it.
Specifications
| Material: | High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
Grey,Brown |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
This unique and artistic pendant light fully demonstrates the characteristics of Postmodernism. It looks like a pottery pot. In the absence of obvious finishes, gray or white can better highlight the surface texture and set off its texture. The high-density polystyrene material makes it lightweight and not bulky. Don't Hesitate if you like it.
Specifications
| Material: | High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
Grey,Brown |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $265.99
-65%$265.99
$93.10Description
Feature
This unique and artistic pendant light fully demonstrates the characteristics of Postmodernism. It looks like a pottery pot. In the absence of obvious finishes, gray or white can better highlight the surface texture and set off its texture. The high-density polystyrene material makes it lightweight and not bulky. Don't Hesitate if you like it.
Specifications
| Material: | High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
Grey,Brown |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |













