
Simple Round Metal Flush Mount Ceiling Light For Kitchen
Feature
With its minimalist design and clean lines, this ceiling light is perfect for any modern kitchen. Available in a variety of sizes and finishes, it can be customized to fit any space. Plus, its flush-mount design makes it easy to install and maintain. Upgrade your kitchen lighting today with this stylish and functional ceiling light!
Specifications
Size

| Diameter | 32CM |
|---|---|
| Height | 15CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9 in(15CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.6 in(32CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
Feature
With its minimalist design and clean lines, this ceiling light is perfect for any modern kitchen. Available in a variety of sizes and finishes, it can be customized to fit any space. Plus, its flush-mount design makes it easy to install and maintain. Upgrade your kitchen lighting today with this stylish and functional ceiling light!
Specifications
Size

| Diameter | 32CM |
|---|---|
| Height | 15CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9 in(15CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.6 in(32CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
Original: $121.99
-65%$121.99
$42.70Description
Feature
With its minimalist design and clean lines, this ceiling light is perfect for any modern kitchen. Available in a variety of sizes and finishes, it can be customized to fit any space. Plus, its flush-mount design makes it easy to install and maintain. Upgrade your kitchen lighting today with this stylish and functional ceiling light!
Specifications
Size

| Diameter | 32CM |
|---|---|
| Height | 15CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9 in(15CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.6 in(32CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |





















