
Vintage Ratten Handwoven Pendant Light
Enhance the timeless charm of your space with our Vintage Rattan Handwoven Pendant Light. Handcrafted to perfection, this pendant lamp features a unique and intricate rattan weaving pattern that exudes vintage elegance. With its warm, earthy tones and organic texture, this hanging light seamlessly complements any interior decor style. Create a cozy and inviting atmosphere with the captivating light patterns emitted through the handwoven rattan shade.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Size: | D40*H40cm |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 40CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Enhance the timeless charm of your space with our Vintage Rattan Handwoven Pendant Light. Handcrafted to perfection, this pendant lamp features a unique and intricate rattan weaving pattern that exudes vintage elegance. With its warm, earthy tones and organic texture, this hanging light seamlessly complements any interior decor style. Create a cozy and inviting atmosphere with the captivating light patterns emitted through the handwoven rattan shade.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Size: | D40*H40cm |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 40CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $351.99
-65%$351.99
$123.20Description
Enhance the timeless charm of your space with our Vintage Rattan Handwoven Pendant Light. Handcrafted to perfection, this pendant lamp features a unique and intricate rattan weaving pattern that exudes vintage elegance. With its warm, earthy tones and organic texture, this hanging light seamlessly complements any interior decor style. Create a cozy and inviting atmosphere with the captivating light patterns emitted through the handwoven rattan shade.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Size: | D40*H40cm |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 40CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|











