
Vintage Scalloped Flower Woven Rattan Pendant Light For Living Room
Feature
They can be hung from the ceiling, or suspended from the wall. They come in a variety of styles, shapes, and sizes, and can be used to create a variety of looks, from modern and contemporary to traditional and rustic. They can be used to create dramatic effects, or to provide a subtle ambient light.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | ∅ 19.7″(D50cm) |
|---|---|
| Height | H13.8″(H35cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
They can be hung from the ceiling, or suspended from the wall. They come in a variety of styles, shapes, and sizes, and can be used to create a variety of looks, from modern and contemporary to traditional and rustic. They can be used to create dramatic effects, or to provide a subtle ambient light.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | ∅ 19.7″(D50cm) |
|---|---|
| Height | H13.8″(H35cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Feature
They can be hung from the ceiling, or suspended from the wall. They come in a variety of styles, shapes, and sizes, and can be used to create a variety of looks, from modern and contemporary to traditional and rustic. They can be used to create dramatic effects, or to provide a subtle ambient light.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | ∅ 19.7″(D50cm) |
|---|---|
| Height | H13.8″(H35cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|












