
Acrylic Round Simple LED Ceiling Light
Introducing our Acrylic Round Simple LED Ceiling Light, a contemporary lighting solution designed to elevate any space with modern elegance and functionality. Crafted with high-quality acrylic and featuring energy-efficient LED technology, this ceiling light combines style with practicality for a seamless lighting experience.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D40cm/D50cm |
|---|---|
| Height | H7cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Acrylic Round Simple LED Ceiling Light, a contemporary lighting solution designed to elevate any space with modern elegance and functionality. Crafted with high-quality acrylic and featuring energy-efficient LED technology, this ceiling light combines style with practicality for a seamless lighting experience.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D40cm/D50cm |
|---|---|
| Height | H7cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50Description
Introducing our Acrylic Round Simple LED Ceiling Light, a contemporary lighting solution designed to elevate any space with modern elegance and functionality. Crafted with high-quality acrylic and featuring energy-efficient LED technology, this ceiling light combines style with practicality for a seamless lighting experience.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D40cm/D50cm |
|---|---|
| Height | H7cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























