
Contemporary Wood Round Flush Mount LED Ceiling Light
Feature
Illuminate your home with the Contemporary Wood Round Flush Mount LED Ceiling Light, a perfect blend of modern design and natural elegance. This stylish fixture features a sleek wood finish that complements any decor while providing energy-efficient LED illumination. Ideal for hallways, bedrooms, or living spaces, it offers a warm, inviting glow without taking up valuable overhead space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D23cm |
|---|---|
| Height | H12/5cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Wood+Iron |
| Bulb Base: | LED |
| Lumens (lm): | 960 |
| Wattage: | 12W |
| Suggested Space: | 5-8㎡ |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Illuminate your home with the Contemporary Wood Round Flush Mount LED Ceiling Light, a perfect blend of modern design and natural elegance. This stylish fixture features a sleek wood finish that complements any decor while providing energy-efficient LED illumination. Ideal for hallways, bedrooms, or living spaces, it offers a warm, inviting glow without taking up valuable overhead space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D23cm |
|---|---|
| Height | H12/5cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Wood+Iron |
| Bulb Base: | LED |
| Lumens (lm): | 960 |
| Wattage: | 12W |
| Suggested Space: | 5-8㎡ |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description
Feature
Illuminate your home with the Contemporary Wood Round Flush Mount LED Ceiling Light, a perfect blend of modern design and natural elegance. This stylish fixture features a sleek wood finish that complements any decor while providing energy-efficient LED illumination. Ideal for hallways, bedrooms, or living spaces, it offers a warm, inviting glow without taking up valuable overhead space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D23cm |
|---|---|
| Height | H12/5cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Wood+Iron |
| Bulb Base: | LED |
| Lumens (lm): | 960 |
| Wattage: | 12W |
| Suggested Space: | 5-8㎡ |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























