
Luxury Glass Semi Flush Ceiling Lights
Feature
Elevate your home with the sophisticated elegance of the Luxury Glass Semi-Flush Ceiling Lights. Designed to blend timeless charm with contemporary style, this lighting fixture adds a touch of refinement to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Hardware, Glass |
| Indoor or Outdoor: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 10-15㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Bulb Base type: | E27 |
| Number of light bulbs: | 1 |
| Light bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 28 |
| Height (cm): | 10 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Elevate your home with the sophisticated elegance of the Luxury Glass Semi-Flush Ceiling Lights. Designed to blend timeless charm with contemporary style, this lighting fixture adds a touch of refinement to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Hardware, Glass |
| Indoor or Outdoor: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 10-15㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Bulb Base type: | E27 |
| Number of light bulbs: | 1 |
| Light bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 28 |
| Height (cm): | 10 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $126.99
-65%$126.99
$44.45Description
Feature
Elevate your home with the sophisticated elegance of the Luxury Glass Semi-Flush Ceiling Lights. Designed to blend timeless charm with contemporary style, this lighting fixture adds a touch of refinement to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Hardware, Glass |
| Indoor or Outdoor: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 10-15㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Bulb Base type: | E27 |
| Number of light bulbs: | 1 |
| Light bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 28 |
| Height (cm): | 10 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























