
Medieval Glass Corrugated Ceiling Lamp
Discover the timeless allure of our Medieval Glass Corrugated Ceiling Lamp. Crafted with a blend of historical inspiration and modern innovation, this unique ceiling light fixture beautifully combines the charm of medieval aesthetics with the elegance of corrugated glass. Illuminate your space with a touch of historical grandeur. Explore our collection today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Iron, Glass |
| Light Source | LED (12W) |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87inch (20CM)/11.02inch (28CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 3. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Discover the timeless allure of our Medieval Glass Corrugated Ceiling Lamp. Crafted with a blend of historical inspiration and modern innovation, this unique ceiling light fixture beautifully combines the charm of medieval aesthetics with the elegance of corrugated glass. Illuminate your space with a touch of historical grandeur. Explore our collection today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Iron, Glass |
| Light Source | LED (12W) |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87inch (20CM)/11.02inch (28CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 3. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $147.99
-65%$147.99
$51.80Description
Discover the timeless allure of our Medieval Glass Corrugated Ceiling Lamp. Crafted with a blend of historical inspiration and modern innovation, this unique ceiling light fixture beautifully combines the charm of medieval aesthetics with the elegance of corrugated glass. Illuminate your space with a touch of historical grandeur. Explore our collection today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Iron, Glass |
| Light Source | LED (12W) |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87inch (20CM)/11.02inch (28CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 3. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
























