
Mid Century Glass Semi Flush Mount Ceiling Lamp
Feature
Transform your space with Mid Century elegance using our Glass Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This stylish lighting fixture features a sleek design crafted from high-quality glass, bringing a touch of mid-century charm to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.02"(28cm) |
|---|---|
| Height | H7.87"(20cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron + Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Hallway/Aisle/Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Transform your space with Mid Century elegance using our Glass Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This stylish lighting fixture features a sleek design crafted from high-quality glass, bringing a touch of mid-century charm to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.02"(28cm) |
|---|---|
| Height | H7.87"(20cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron + Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Hallway/Aisle/Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $142.99
-65%$142.99
$50.05Description
Feature
Transform your space with Mid Century elegance using our Glass Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This stylish lighting fixture features a sleek design crafted from high-quality glass, bringing a touch of mid-century charm to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.02"(28cm) |
|---|---|
| Height | H7.87"(20cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron + Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Hallway/Aisle/Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























