
Mid-Century Gold Glass Drum Ceiling Light
Discover timeless elegance with our Mid-Century Gold Glass Drum Ceiling Light. Crafted with a sleek gold finish and a sophisticated glass drum shade, this ceiling fixture exudes mid-century charm and sophistication. Illuminate your space with warm, inviting light, creating a cozy ambiance reminiscent of classic elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D37/48/63cm |
|---|---|
| Height | H20/24/26cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*4/E27*6 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|
Discover timeless elegance with our Mid-Century Gold Glass Drum Ceiling Light. Crafted with a sleek gold finish and a sophisticated glass drum shade, this ceiling fixture exudes mid-century charm and sophistication. Illuminate your space with warm, inviting light, creating a cozy ambiance reminiscent of classic elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D37/48/63cm |
|---|---|
| Height | H20/24/26cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*4/E27*6 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|
Original: $308.99
-65%$308.99
$108.15Description
Discover timeless elegance with our Mid-Century Gold Glass Drum Ceiling Light. Crafted with a sleek gold finish and a sophisticated glass drum shade, this ceiling fixture exudes mid-century charm and sophistication. Illuminate your space with warm, inviting light, creating a cozy ambiance reminiscent of classic elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D37/48/63cm |
|---|---|
| Height | H20/24/26cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*4/E27*6 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|
























