
Minimalist Eco-friendly Metal Ceiling Light
[Feature]
Discover the perfect blend of style and sustainability with our Minimalist Eco-friendly Metal Ceiling Light. Elevate your space with a sleek design that complements any décor, while embracing an eco-conscious lifestyle.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 11.8in (30 cm) |
|---|---|
| Height | 10.6in (27 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal, Glass |
| Color: | White, Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | Only 10 CM Provided |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Download Support
[Feature]
Discover the perfect blend of style and sustainability with our Minimalist Eco-friendly Metal Ceiling Light. Elevate your space with a sleek design that complements any décor, while embracing an eco-conscious lifestyle.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 11.8in (30 cm) |
|---|---|
| Height | 10.6in (27 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal, Glass |
| Color: | White, Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | Only 10 CM Provided |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Download Support
Original: $125.99
-65%$125.99
$44.10Description
[Feature]
Discover the perfect blend of style and sustainability with our Minimalist Eco-friendly Metal Ceiling Light. Elevate your space with a sleek design that complements any décor, while embracing an eco-conscious lifestyle.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 11.8in (30 cm) |
|---|---|
| Height | 10.6in (27 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Metal, Glass |
| Color: | White, Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | Only 10 CM Provided |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Download Support

























