
Modern Simple Saucer Pendant Light
Feature
This pendant light will complement any interior decor style. Its clean lines and polished finish will add a touch of sophistication to any room in your home. Made from high-quality materials, this pendant light is built to last and will provide ample illumination for your space. Don't settle for boring lighting - upgrade to our modern simple saucer pendant light today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Polymer, Steel wire |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This pendant light will complement any interior decor style. Its clean lines and polished finish will add a touch of sophistication to any room in your home. Made from high-quality materials, this pendant light is built to last and will provide ample illumination for your space. Don't settle for boring lighting - upgrade to our modern simple saucer pendant light today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Polymer, Steel wire |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $116.99
-65%$116.99
$40.95Description
Feature
This pendant light will complement any interior decor style. Its clean lines and polished finish will add a touch of sophistication to any room in your home. Made from high-quality materials, this pendant light is built to last and will provide ample illumination for your space. Don't settle for boring lighting - upgrade to our modern simple saucer pendant light today.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Polymer, Steel wire |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|






















