
1 / 8
+3
Retro Rattan Dome Pendant Light For Dining Room
Feature
The Rattan Dome Pendant Lamp features a round rattan shade that will add a simple, soft design element to any room. Opal balls provide warm, diffused light, perfect for creating a relaxing ambiance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 25CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
The Rattan Dome Pendant Lamp features a round rattan shade that will add a simple, soft design element to any room. Opal balls provide warm, diffused light, perfect for creating a relaxing ambiance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 25CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
$173.99
Retro Rattan Dome Pendant Light For Dining Room—
$173.99
Description
Feature
The Rattan Dome Pendant Lamp features a round rattan shade that will add a simple, soft design element to any room. Opal balls provide warm, diffused light, perfect for creating a relaxing ambiance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 25CM |
| Body Width - Diameter: | 40CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|





















