
Modern Simple Crystal Copper Ceiling Light
Elevate Your Space with a Modern Simple Crystal Copper Ceiling Light. Discover the perfect blend of contemporary design and opulent elegance in one fixture. Illuminate your room with this stylish and timeless lighting solution.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Acrylic, brass |
| Light Source | LED |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 3.15inch(8CM) |
| Body Width - Diameter: | 13.78inch (35CM)/17.72inch (45CM)/21.65inch (55CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Elevate Your Space with a Modern Simple Crystal Copper Ceiling Light. Discover the perfect blend of contemporary design and opulent elegance in one fixture. Illuminate your room with this stylish and timeless lighting solution.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Acrylic, brass |
| Light Source | LED |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 3.15inch(8CM) |
| Body Width - Diameter: | 13.78inch (35CM)/17.72inch (45CM)/21.65inch (55CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $192.99
-65%$192.99
$67.55Description
Elevate Your Space with a Modern Simple Crystal Copper Ceiling Light. Discover the perfect blend of contemporary design and opulent elegance in one fixture. Illuminate your room with this stylish and timeless lighting solution.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material | Acrylic, brass |
| Light Source | LED |
| Power Source | Direct Wired Electric |
|
Kelvin range
|
Three-color Changing Light |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 3.15inch(8CM) |
| Body Width - Diameter: | 13.78inch (35CM)/17.72inch (45CM)/21.65inch (55CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. This light is built with three different LED light sources: Cool white / Neutral white / Warm white. You can use a wall switch, on-off, which will change the color of the LED light, the three-color changer is not compatible with dimmers. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
























