
Modern Simple Round Acrylic Shade LED Ceiling Light
Feature
With a sleek and modern design, this light fixture adds a touch of elegance to any room. The acrylic shade provides soft and diffused lighting, making it perfect for creating a warm and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25/40/50cm |
|---|---|
| Height | H8/10cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron,Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 5-15㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 18/36/48W |
| Lumens (lm): | 1440/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 25/40/50 |
| Height (cm): | 8/10 |
| Net weight (kg): | 0.6/0.8/0.9 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Feature
With a sleek and modern design, this light fixture adds a touch of elegance to any room. The acrylic shade provides soft and diffused lighting, making it perfect for creating a warm and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25/40/50cm |
|---|---|
| Height | H8/10cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron,Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 5-15㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 18/36/48W |
| Lumens (lm): | 1440/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 25/40/50 |
| Height (cm): | 8/10 |
| Net weight (kg): | 0.6/0.8/0.9 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description
Feature
With a sleek and modern design, this light fixture adds a touch of elegance to any room. The acrylic shade provides soft and diffused lighting, making it perfect for creating a warm and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25/40/50cm |
|---|---|
| Height | H8/10cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron,Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 5-15㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 18/36/48W |
| Lumens (lm): | 1440/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 25/40/50 |
| Height (cm): | 8/10 |
| Net weight (kg): | 0.6/0.8/0.9 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























