
Natural Wood LED Round Ceiling Light
Feature
Introduce warmth and natural elegance into your home with the Natural Wood LED Round Ceiling Light. This minimalist ceiling light features a sleek round design with a beautifully crafted natural wood frame, adding a subtle, earthy touch to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Wood+Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 5-18㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 20/28/36/48W |
| Lumens (lm): | 1600/2240/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Introduce warmth and natural elegance into your home with the Natural Wood LED Round Ceiling Light. This minimalist ceiling light features a sleek round design with a beautifully crafted natural wood frame, adding a subtle, earthy touch to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Wood+Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 5-18㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 20/28/36/48W |
| Lumens (lm): | 1600/2240/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description
Feature
Introduce warmth and natural elegance into your home with the Natural Wood LED Round Ceiling Light. This minimalist ceiling light features a sleek round design with a beautifully crafted natural wood frame, adding a subtle, earthy touch to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Wood+Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 5-18㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 20/28/36/48W |
| Lumens (lm): | 1600/2240/2880/3840 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























