
Nordic Round Iron Flush Mount Ceiling Lamp
Elevate your space with the Nordic Round Iron Flush Mount Ceiling Lamp, a modern lighting fixture that blends minimalist design with functionality. Crafted with durable iron, this flush mount ceiling lamp adds a touch of Scandinavian charm to any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H23cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Iron |
| Bulb Base | E27/E26 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.05in(23cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Elevate your space with the Nordic Round Iron Flush Mount Ceiling Lamp, a modern lighting fixture that blends minimalist design with functionality. Crafted with durable iron, this flush mount ceiling lamp adds a touch of Scandinavian charm to any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H23cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Iron |
| Bulb Base | E27/E26 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.05in(23cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $242.99
-65%$242.99
$85.05Description
Elevate your space with the Nordic Round Iron Flush Mount Ceiling Lamp, a modern lighting fixture that blends minimalist design with functionality. Crafted with durable iron, this flush mount ceiling lamp adds a touch of Scandinavian charm to any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H23cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Iron |
| Bulb Base | E27/E26 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.05in(23cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























