
Retro Copper Glass Semi Flush Mount Ceiling Light
Feature
Transport your space to an era of timeless elegance with our Retro Copper Glass Semi Flush Mount Ceiling Light. Crafted with precision, this ceiling light features a classic yet stylish design that seamlessly marries retro charm with modern sophistication. Ideal for spaces with lower ceilings, this semi flush mount ceiling light becomes a focal point, infusing your room with a vintage allure.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H17cm |

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H29cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.7in(17cm)/11.4in(29cm) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Download Support
Feature
Transport your space to an era of timeless elegance with our Retro Copper Glass Semi Flush Mount Ceiling Light. Crafted with precision, this ceiling light features a classic yet stylish design that seamlessly marries retro charm with modern sophistication. Ideal for spaces with lower ceilings, this semi flush mount ceiling light becomes a focal point, infusing your room with a vintage allure.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H17cm |

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H29cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.7in(17cm)/11.4in(29cm) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Download Support
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50Description
Feature
Transport your space to an era of timeless elegance with our Retro Copper Glass Semi Flush Mount Ceiling Light. Crafted with precision, this ceiling light features a classic yet stylish design that seamlessly marries retro charm with modern sophistication. Ideal for spaces with lower ceilings, this semi flush mount ceiling light becomes a focal point, infusing your room with a vintage allure.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H17cm |

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H29cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Bulb included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.7in(17cm)/11.4in(29cm) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Download Support

























