
Simple Wooden Finish LED Ceiling Lights

Feature
Add a touch of natural elegance to your space with our Simple Wooden Finish LED Ceiling Lights. Designed to blend rustic charm with modern functionality, these lights offer a warm, inviting glow and a stylish, understated look.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Hardware +wood |
| Bulb Base: | LED Integrated |
| Color Temperature (k): | 3000/4000/6000 |
| Initial Lumens (lm): | 950 |
| Suggested Room Size: | 5-10㎡ |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source Included or Not: | LED Light Source Included |
| Finish: | Painted Finishes |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Entry & Mudroom, Kids Room, Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Diameter | 7.08 in(18cm) |
| Height | 3.93 in(10cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. Your understanding is appreciated.Thanks |
|

Feature
Add a touch of natural elegance to your space with our Simple Wooden Finish LED Ceiling Lights. Designed to blend rustic charm with modern functionality, these lights offer a warm, inviting glow and a stylish, understated look.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Hardware +wood |
| Bulb Base: | LED Integrated |
| Color Temperature (k): | 3000/4000/6000 |
| Initial Lumens (lm): | 950 |
| Suggested Room Size: | 5-10㎡ |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source Included or Not: | LED Light Source Included |
| Finish: | Painted Finishes |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Entry & Mudroom, Kids Room, Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Diameter | 7.08 in(18cm) |
| Height | 3.93 in(10cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $104.99
-65%$104.99
$36.75Description

Feature
Add a touch of natural elegance to your space with our Simple Wooden Finish LED Ceiling Lights. Designed to blend rustic charm with modern functionality, these lights offer a warm, inviting glow and a stylish, understated look.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Hardware +wood |
| Bulb Base: | LED Integrated |
| Color Temperature (k): | 3000/4000/6000 |
| Initial Lumens (lm): | 950 |
| Suggested Room Size: | 5-10㎡ |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source Included or Not: | LED Light Source Included |
| Finish: | Painted Finishes |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Entry & Mudroom, Kids Room, Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Diameter | 7.08 in(18cm) |
| Height | 3.93 in(10cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























