
Vintage Cream Style Drum Semi Flush Mount Ceiling Lamp
Elevate your space with the Vintage Cream Style Drum Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This timeless fixture exudes classic charm with a touch of vintage elegance. The cream-colored drum shade creates a warm and inviting ambiance, making it a perfect addition to any room. With its semi-flush mount design, it's suitable for lower ceiling spaces without compromising on style. Illuminate your surroundings with a touch of nostalgia and sophistication.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 23CM |
|---|---|
| Height | 16CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Resin |
| Bulb Base | E27 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30inch(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06inch (23CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Elevate your space with the Vintage Cream Style Drum Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This timeless fixture exudes classic charm with a touch of vintage elegance. The cream-colored drum shade creates a warm and inviting ambiance, making it a perfect addition to any room. With its semi-flush mount design, it's suitable for lower ceiling spaces without compromising on style. Illuminate your surroundings with a touch of nostalgia and sophistication.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 23CM |
|---|---|
| Height | 16CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Resin |
| Bulb Base | E27 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30inch(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06inch (23CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $135.99
-65%$135.99
$47.60Description
Elevate your space with the Vintage Cream Style Drum Semi Flush Mount Ceiling Lamp. This timeless fixture exudes classic charm with a touch of vintage elegance. The cream-colored drum shade creates a warm and inviting ambiance, making it a perfect addition to any room. With its semi-flush mount design, it's suitable for lower ceiling spaces without compromising on style. Illuminate your surroundings with a touch of nostalgia and sophistication.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 23CM |
|---|---|
| Height | 16CM |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Voltage | 110V-120V |
| Product Material: | Resin |
| Bulb Base | E27 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.30inch(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06inch (23CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
























