
Vintage Round Glass Ceiling Lights
Feature
Enhance the atmosphere of your living space with the timeless charm of this vintage-inspired glass chandelier. Its warm amber hue adds an elegant and inviting touch to any room. For a more contemporary aesthetic, this design is also available in sleek silver and glamorous gold options. Set the perfect mood and ambiance with these exquisite glass chandeliers.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron/Brass/Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold, Chrome |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 12.60 inch(32CM) |
| Body Width - Diameter: | 10.63 inch(27CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Enhance the atmosphere of your living space with the timeless charm of this vintage-inspired glass chandelier. Its warm amber hue adds an elegant and inviting touch to any room. For a more contemporary aesthetic, this design is also available in sleek silver and glamorous gold options. Set the perfect mood and ambiance with these exquisite glass chandeliers.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron/Brass/Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold, Chrome |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 12.60 inch(32CM) |
| Body Width - Diameter: | 10.63 inch(27CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $129.99
-65%$129.99
$45.50Description
Feature
Enhance the atmosphere of your living space with the timeless charm of this vintage-inspired glass chandelier. Its warm amber hue adds an elegant and inviting touch to any room. For a more contemporary aesthetic, this design is also available in sleek silver and glamorous gold options. Set the perfect mood and ambiance with these exquisite glass chandeliers.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Material: | Iron/Brass/Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold, Chrome |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 12.60 inch(32CM) |
| Body Width - Diameter: | 10.63 inch(27CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|

























