
Vintage Wood Round LED Ceiling Light
Feature
Illuminate your home with the Vintage Wood Round LED Ceiling Light, a perfect blend of rustic charm and modern functionality. This stylish fixture features a warm wooden finish that adds a cozy touch to any room, from living areas to bedrooms. Energy-efficient LED technology ensures bright, lasting illumination while keeping your energy costs low.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height | H6cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Stone |
| Bulb Base: | G9 |
| Lumens (lm): | 1440(30cm)/1920(40cm)/2880(50cm)/3840(60cm) |
| Wattage: | 18W(30cm),24W(40cm),36W(50cm),48W(60cm) |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Illuminate your home with the Vintage Wood Round LED Ceiling Light, a perfect blend of rustic charm and modern functionality. This stylish fixture features a warm wooden finish that adds a cozy touch to any room, from living areas to bedrooms. Energy-efficient LED technology ensures bright, lasting illumination while keeping your energy costs low.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height | H6cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Stone |
| Bulb Base: | G9 |
| Lumens (lm): | 1440(30cm)/1920(40cm)/2880(50cm)/3840(60cm) |
| Wattage: | 18W(30cm),24W(40cm),36W(50cm),48W(60cm) |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
Illuminate your home with the Vintage Wood Round LED Ceiling Light, a perfect blend of rustic charm and modern functionality. This stylish fixture features a warm wooden finish that adds a cozy touch to any room, from living areas to bedrooms. Energy-efficient LED technology ensures bright, lasting illumination while keeping your energy costs low.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height | H6cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Lights |
| Product Material: | Stone |
| Bulb Base: | G9 |
| Lumens (lm): | 1440(30cm)/1920(40cm)/2880(50cm)/3840(60cm) |
| Wattage: | 18W(30cm),24W(40cm),36W(50cm),48W(60cm) |
| Bulb Included: | NO |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bedroom, Hallway, Living Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























