
LED Ring Pendant Light Suspended Hanging Ring Chandelier
Feature
This black circular chandelier uses high-quality stainless steel suspends acrylic rings, resists corrosion and high light transmission. The stainless steel canopy can resist and deformation, which has a good load-bearing capacity. You can change the suspension position, DIY your likes shape that makes your room special.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Metal |
| Finishes: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/ 40CM/ 60CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This black circular chandelier uses high-quality stainless steel suspends acrylic rings, resists corrosion and high light transmission. The stainless steel canopy can resist and deformation, which has a good load-bearing capacity. You can change the suspension position, DIY your likes shape that makes your room special.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Metal |
| Finishes: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/ 40CM/ 60CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $258.99
-65%$258.99
$90.65Description
Feature
This black circular chandelier uses high-quality stainless steel suspends acrylic rings, resists corrosion and high light transmission. The stainless steel canopy can resist and deformation, which has a good load-bearing capacity. You can change the suspension position, DIY your likes shape that makes your room special.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Metal |
| Finishes: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/ 40CM/ 60CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|





















