
Modern Lotus Leaf Glass Living Room Chandelier
Feature
This modern chandelier will definitely win your love. Beyond its particular dense structure and closed shape in some designs, it seeks an uncanny levitating sense, allowing multiple perspectives through the carefully crafted Murano glass pieces.Through the glass specifications, the Nenufar achieves diffuse lighting providing an alluring romantic sense, reminiscent of the natural beauty of nature.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Clear, Pink |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 55CM |
| Body Width - Diameter: | 90CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This modern chandelier will definitely win your love. Beyond its particular dense structure and closed shape in some designs, it seeks an uncanny levitating sense, allowing multiple perspectives through the carefully crafted Murano glass pieces.Through the glass specifications, the Nenufar achieves diffuse lighting providing an alluring romantic sense, reminiscent of the natural beauty of nature.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Clear, Pink |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 55CM |
| Body Width - Diameter: | 90CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50Description
Feature
This modern chandelier will definitely win your love. Beyond its particular dense structure and closed shape in some designs, it seeks an uncanny levitating sense, allowing multiple perspectives through the carefully crafted Murano glass pieces.Through the glass specifications, the Nenufar achieves diffuse lighting providing an alluring romantic sense, reminiscent of the natural beauty of nature.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Clear, Pink |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 55CM |
| Body Width - Diameter: | 90CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|





















