
Modern Wood Ceiling Fans With LED Lights
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D19.69in(50cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Iron+ Solid wood |
| Light source: | LED (Dimmable By Remote Control) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 8m²-12m² |
| Control method: | Remote Control / Switch |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69inch (17CM) |
| Body Width - Diameter: | 19.68inch (50CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D19.69in(50cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Iron+ Solid wood |
| Light source: | LED (Dimmable By Remote Control) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 8m²-12m² |
| Control method: | Remote Control / Switch |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69inch (17CM) |
| Body Width - Diameter: | 19.68inch (50CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Description
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D19.69in(50cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Iron+ Solid wood |
| Light source: | LED (Dimmable By Remote Control) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 8m²-12m² |
| Control method: | Remote Control / Switch |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69inch (17CM) |
| Body Width - Diameter: | 19.68inch (50CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . Thanks |
|






















