
Vintage Black Flower Shape Ceiling Fan With Light
Add a touch of elegance and charm to your home with our vintage black flower shape ceiling fan with light. This unique and stylish ceiling fan features a delicate flower-shaped design in a sleek black finish, adding a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Iron blade |
| Light source: | E27/E26 |
| Bulb Included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 6m²-12m² |
| Control method: | Remote Control /Pull Chain |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 42inch/48inch/52inch (107/122/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Add a touch of elegance and charm to your home with our vintage black flower shape ceiling fan with light. This unique and stylish ceiling fan features a delicate flower-shaped design in a sleek black finish, adding a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Iron blade |
| Light source: | E27/E26 |
| Bulb Included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 6m²-12m² |
| Control method: | Remote Control /Pull Chain |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 42inch/48inch/52inch (107/122/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Original: $292.99
-65%$292.99
$102.55Description
Add a touch of elegance and charm to your home with our vintage black flower shape ceiling fan with light. This unique and stylish ceiling fan features a delicate flower-shaped design in a sleek black finish, adding a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Iron blade |
| Light source: | E27/E26 |
| Bulb Included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 6m²-12m² |
| Control method: | Remote Control /Pull Chain |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 42inch/48inch/52inch (107/122/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|





















