
Retro Creative Flying Ceiling Fans with Outdoor Lights
Transform your outdoor space with our Retro creative flying ceiling fans with outdoor lights. Inspired by classic design elements, these ceiling fans feature a charming flying design that adds a touch of nostalgia to your patio, deck, or porch. The weather-resistant materials ensure durability and longevity, making them perfect for outdoor use.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Glass + Resin fan blades |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 5m²-10m² |
| Control method: | Remote Control /Switch (6 speeds) |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 21.65inch (55CM) |
| Body Width - Diameter: | 42inch /52inch (110CM/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Transform your outdoor space with our Retro creative flying ceiling fans with outdoor lights. Inspired by classic design elements, these ceiling fans feature a charming flying design that adds a touch of nostalgia to your patio, deck, or porch. The weather-resistant materials ensure durability and longevity, making them perfect for outdoor use.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Glass + Resin fan blades |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 5m²-10m² |
| Control method: | Remote Control /Switch (6 speeds) |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 21.65inch (55CM) |
| Body Width - Diameter: | 42inch /52inch (110CM/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Original: $371.99
-65%$371.99
$130.20Description
Transform your outdoor space with our Retro creative flying ceiling fans with outdoor lights. Inspired by classic design elements, these ceiling fans feature a charming flying design that adds a touch of nostalgia to your patio, deck, or porch. The weather-resistant materials ensure durability and longevity, making them perfect for outdoor use.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Fan Light |
| Product Material: | Hardware + Glass + Resin fan blades |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Suggested Room Size: | 5m²-10m² |
| Control method: | Remote Control /Switch (6 speeds) |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 21.65inch (55CM) |
| Body Width - Diameter: | 42inch /52inch (110CM/132CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|





















