
Contemporary Acrylic LED Hanging Pendant Light

Feature
Elevate your space with the Contemporary Acrylic LED Hanging Pendant Light—a stunning fusion of modern design and efficient lighting technology. Crafted from high-quality acrylic and featuring a sleek, minimalist design, this pendant light offers a striking aesthetic that complements contemporary interiors.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron+ acrylic |
| Bulb Base: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Wattage: | 6 Heads-66W/8 Heads-88W/10 Heads-100W |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 89cm/96cm/102cm(35.04 inch/37.80 inch/40.16 inch) |
| Body Height - Top to Bottom: | 43cm(16.93 inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|

Feature
Elevate your space with the Contemporary Acrylic LED Hanging Pendant Light—a stunning fusion of modern design and efficient lighting technology. Crafted from high-quality acrylic and featuring a sleek, minimalist design, this pendant light offers a striking aesthetic that complements contemporary interiors.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron+ acrylic |
| Bulb Base: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Wattage: | 6 Heads-66W/8 Heads-88W/10 Heads-100W |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 89cm/96cm/102cm(35.04 inch/37.80 inch/40.16 inch) |
| Body Height - Top to Bottom: | 43cm(16.93 inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $282.99
-65%$282.99
$99.05Description

Feature
Elevate your space with the Contemporary Acrylic LED Hanging Pendant Light—a stunning fusion of modern design and efficient lighting technology. Crafted from high-quality acrylic and featuring a sleek, minimalist design, this pendant light offers a striking aesthetic that complements contemporary interiors.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron+ acrylic |
| Bulb Base: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Wattage: | 6 Heads-66W/8 Heads-88W/10 Heads-100W |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 89cm/96cm/102cm(35.04 inch/37.80 inch/40.16 inch) |
| Body Height - Top to Bottom: | 43cm(16.93 inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























