
Farmhouse Handmade Rattan Pendant Light
Feature
Experience the rustic charm of our Farmhouse Handmade Rattan Pendant Light, a testament to meticulous craftsmanship and timeless design. Handwoven with eco-friendly rattan, this pendant light adds a touch of nature to your space. The intricate details and warm glow make it a perfect statement piece for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM)/ 9.45 in(24CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.74 in(40CM) / 19.68 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Experience the rustic charm of our Farmhouse Handmade Rattan Pendant Light, a testament to meticulous craftsmanship and timeless design. Handwoven with eco-friendly rattan, this pendant light adds a touch of nature to your space. The intricate details and warm glow make it a perfect statement piece for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM)/ 9.45 in(24CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.74 in(40CM) / 19.68 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $153.99
-65%$153.99
$53.90Description
Feature
Experience the rustic charm of our Farmhouse Handmade Rattan Pendant Light, a testament to meticulous craftsmanship and timeless design. Handwoven with eco-friendly rattan, this pendant light adds a touch of nature to your space. The intricate details and warm glow make it a perfect statement piece for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM)/ 9.45 in(24CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.74 in(40CM) / 19.68 in(50CM)/ 23.62 in(60CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|


















