
Nordic Retro 1 Light Glass Pendant Light
Feature
Introducing the Nordic Retro 1 Light Glass Pendant Light – a fusion of timeless design and contemporary elegance. This unique pendant light showcases a single light source suspended from a sleek cord, embodying Nordic retro aesthetics with a touch of modern sophistication. Meticulously crafted, the glass pendant adds a warm and inviting glow to any space
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Size

| 1 Head: Diameter | D17.5cm |
|---|---|
| Height | H19cm |

| 3 Heads Round Diameter | D30cm |
|---|

| 3 Heads Long: Diameter | D50cm |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.90 in(15CM)/ 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 6.30 in(16CM) / 6.89 in(17.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support
Feature
Introducing the Nordic Retro 1 Light Glass Pendant Light – a fusion of timeless design and contemporary elegance. This unique pendant light showcases a single light source suspended from a sleek cord, embodying Nordic retro aesthetics with a touch of modern sophistication. Meticulously crafted, the glass pendant adds a warm and inviting glow to any space
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Size

| 1 Head: Diameter | D17.5cm |
|---|---|
| Height | H19cm |

| 3 Heads Round Diameter | D30cm |
|---|

| 3 Heads Long: Diameter | D50cm |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.90 in(15CM)/ 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 6.30 in(16CM) / 6.89 in(17.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Description
Feature
Introducing the Nordic Retro 1 Light Glass Pendant Light – a fusion of timeless design and contemporary elegance. This unique pendant light showcases a single light source suspended from a sleek cord, embodying Nordic retro aesthetics with a touch of modern sophistication. Meticulously crafted, the glass pendant adds a warm and inviting glow to any space
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Size

| 1 Head: Diameter | D17.5cm |
|---|---|
| Height | H19cm |

| 3 Heads Round Diameter | D30cm |
|---|

| 3 Heads Long: Diameter | D50cm |
|---|
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.90 in(15CM)/ 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 6.30 in(16CM) / 6.89 in(17.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support


















