
Retro Woven Rattan Cone Pendant Light
Feature
The Retro Woven Rattan Cone Pendant Light is a beautiful addition to any home. It features a unique woven rattan shade that adds a touch of rustic charm to any room. The pendant light is suspended from a ceiling mount and comes with adjustable heights for maximum flexibility.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15.74in(40CM)/19.68in(50CM)/23.62 in(60CM) |
|---|---|
| Height | 7.87in(20CM)/9.45 in(24CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
The Retro Woven Rattan Cone Pendant Light is a beautiful addition to any home. It features a unique woven rattan shade that adds a touch of rustic charm to any room. The pendant light is suspended from a ceiling mount and comes with adjustable heights for maximum flexibility.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15.74in(40CM)/19.68in(50CM)/23.62 in(60CM) |
|---|---|
| Height | 7.87in(20CM)/9.45 in(24CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Feature
The Retro Woven Rattan Cone Pendant Light is a beautiful addition to any home. It features a unique woven rattan shade that adds a touch of rustic charm to any room. The pendant light is suspended from a ceiling mount and comes with adjustable heights for maximum flexibility.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15.74in(40CM)/19.68in(50CM)/23.62 in(60CM) |
|---|---|
| Height | 7.87in(20CM)/9.45 in(24CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|


















