
Nordic Minimalist Glass Pendant Light
Feature
Introducing our Nordic Minimalist Glass Pendant Light – a symbol of simple elegance and modern design. Crafted with precision, this pendant light features a minimalist glass shade that effortlessly complements a Nordic aesthetic. Elevate your space with the clean lines and contemporary allure of this statement piece.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D32cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style B: Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style C: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H12cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Max Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 120cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Introducing our Nordic Minimalist Glass Pendant Light – a symbol of simple elegance and modern design. Crafted with precision, this pendant light features a minimalist glass shade that effortlessly complements a Nordic aesthetic. Elevate your space with the clean lines and contemporary allure of this statement piece.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D32cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style B: Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style C: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H12cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Max Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 120cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $146.99
-65%$146.99
$51.45Description
Feature
Introducing our Nordic Minimalist Glass Pendant Light – a symbol of simple elegance and modern design. Crafted with precision, this pendant light features a minimalist glass shade that effortlessly complements a Nordic aesthetic. Elevate your space with the clean lines and contemporary allure of this statement piece.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D32cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style B: Diameter | D28cm |
|---|---|
| Height | H19cm |
| Style C: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H12cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Max Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 120cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|



















