
French Light luxury Romantic Crystal Chandelier
Feature
This Crystal Chandelier is ideal for creating a romantic atmosphere. It features a unique design with a gold-plated metal frame, amber-colored crystal accents, and a luxurious, antique-style design. Its stylish design and craftsmanship exude an air of sophistication, making it a perfect choice for your living room. It also features a sturdy construction and is designed to last for years. Add a touch of glamour to your home with this beautiful chandelier.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Iron |
| Finishes: | Amber,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 7.87inch/20CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16.14inch/41CM |
| Body Width - Diameter: | 15.75inch/40CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This Crystal Chandelier is ideal for creating a romantic atmosphere. It features a unique design with a gold-plated metal frame, amber-colored crystal accents, and a luxurious, antique-style design. Its stylish design and craftsmanship exude an air of sophistication, making it a perfect choice for your living room. It also features a sturdy construction and is designed to last for years. Add a touch of glamour to your home with this beautiful chandelier.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Iron |
| Finishes: | Amber,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 7.87inch/20CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16.14inch/41CM |
| Body Width - Diameter: | 15.75inch/40CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $395.99
-65%$395.99
$138.60Description
Feature
This Crystal Chandelier is ideal for creating a romantic atmosphere. It features a unique design with a gold-plated metal frame, amber-colored crystal accents, and a luxurious, antique-style design. Its stylish design and craftsmanship exude an air of sophistication, making it a perfect choice for your living room. It also features a sturdy construction and is designed to last for years. Add a touch of glamour to your home with this beautiful chandelier.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Iron |
| Finishes: | Amber,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 7.87inch/20CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16.14inch/41CM |
| Body Width - Diameter: | 15.75inch/40CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























