
French Style Creamy Hanging Lamp Rustic Nature-Inspired Design Pendant Light
Feature
Blending contemporary simplicity with elements inspired by nature, the Flower Bud Pendant Lamp offers an exquisite fusion of modernity and organic design. Resembling a poised flower about to blossom, this hanging light fixture showcases a graceful cream shade that effortlessly adds an air of sophistication to any space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in( 17CM) |
| Body Width - Diameter: | 5.91in(15CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Blending contemporary simplicity with elements inspired by nature, the Flower Bud Pendant Lamp offers an exquisite fusion of modernity and organic design. Resembling a poised flower about to blossom, this hanging light fixture showcases a graceful cream shade that effortlessly adds an air of sophistication to any space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in( 17CM) |
| Body Width - Diameter: | 5.91in(15CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Feature
Blending contemporary simplicity with elements inspired by nature, the Flower Bud Pendant Lamp offers an exquisite fusion of modernity and organic design. Resembling a poised flower about to blossom, this hanging light fixture showcases a graceful cream shade that effortlessly adds an air of sophistication to any space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in( 17CM) |
| Body Width - Diameter: | 5.91in(15CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|





















