
Vintage Amber Glass Semi-Flush Ceiling Light
Feature
Add vintage elegance to your space with our Amber Glass Semi-Flush Ceiling Light. Crafted with timeless design and warm amber glass, this ceiling light exudes nostalgic charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 220V-240V |
| Mounting Plate: | 10cm |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 10.24"(26CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81"(30CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
Download Support
Feature
Add vintage elegance to your space with our Amber Glass Semi-Flush Ceiling Light. Crafted with timeless design and warm amber glass, this ceiling light exudes nostalgic charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 220V-240V |
| Mounting Plate: | 10cm |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 10.24"(26CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81"(30CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
Download Support
Description
Feature
Add vintage elegance to your space with our Amber Glass Semi-Flush Ceiling Light. Crafted with timeless design and warm amber glass, this ceiling light exudes nostalgic charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 220V-240V |
| Mounting Plate: | 10cm |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 10.24"(26CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81"(30CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
Download Support






















