
Nordic White Paper Lantern Pendant Lighting
Feature
Revitalize your space with our Nordic White Paper Lantern Pendant Lighting, a fusion of Scandinavian grace and contemporary style. This pendant light showcases a chic white paper lantern design, radiating subtle elegance and casting a warm, inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications

| Diameter | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
|---|---|
| Height | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
| Material: | Mulberry paper,Metal, Iron |
| Light source: | E26/E27 (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Size: | D30/40/50/60CM |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Revitalize your space with our Nordic White Paper Lantern Pendant Lighting, a fusion of Scandinavian grace and contemporary style. This pendant light showcases a chic white paper lantern design, radiating subtle elegance and casting a warm, inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications

| Diameter | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
|---|---|
| Height | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
| Material: | Mulberry paper,Metal, Iron |
| Light source: | E26/E27 (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Size: | D30/40/50/60CM |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $88.99
-65%$88.99
$31.15Description
Feature
Revitalize your space with our Nordic White Paper Lantern Pendant Lighting, a fusion of Scandinavian grace and contemporary style. This pendant light showcases a chic white paper lantern design, radiating subtle elegance and casting a warm, inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications

| Diameter | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
|---|---|
| Height | 11.8in/15.7in/19.7in/23.6in |
| Material: | Mulberry paper,Metal, Iron |
| Light source: | E26/E27 (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Size: | D30/40/50/60CM |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|






















