
Medieval Bauhaus Solid Wood Chandelier
[FEATURE]
Introducing the Medieval Bauhaus Solid Wood Chandelier by Lampsmodern – a stunning blend of vintage charm and modern design. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier features a solid wood construction in a medieval-inspired silhouette.
Size

| Diameter | D55/75m |
|---|---|
| Height | H60/58cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*6 |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
[FEATURE]
Introducing the Medieval Bauhaus Solid Wood Chandelier by Lampsmodern – a stunning blend of vintage charm and modern design. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier features a solid wood construction in a medieval-inspired silhouette.
Size

| Diameter | D55/75m |
|---|---|
| Height | H60/58cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*6 |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Description
[FEATURE]
Introducing the Medieval Bauhaus Solid Wood Chandelier by Lampsmodern – a stunning blend of vintage charm and modern design. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier features a solid wood construction in a medieval-inspired silhouette.
Size

| Diameter | D55/75m |
|---|---|
| Height | H60/58cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*3/E27*6 |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























