
Minimalist Aluminum Pendant Light for Dining Room
Feature
This lamp provides a well balanced mix of glass and metal in classic Nordic fashion. Mixing both elements, this modern Scandinavian piece is attention-grabbing and perfect to fit into both a modern space and a more natural feel.
Specifications
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Yellow, White, Blue, Pink |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69 in(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06 in(23CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
This lamp provides a well balanced mix of glass and metal in classic Nordic fashion. Mixing both elements, this modern Scandinavian piece is attention-grabbing and perfect to fit into both a modern space and a more natural feel.
Specifications
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Yellow, White, Blue, Pink |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69 in(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06 in(23CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $103.99
-65%$103.99
$36.40Description
Feature
This lamp provides a well balanced mix of glass and metal in classic Nordic fashion. Mixing both elements, this modern Scandinavian piece is attention-grabbing and perfect to fit into both a modern space and a more natural feel.
Specifications
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Yellow, White, Blue, Pink |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69 in(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.06 in(23CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|





















