
Modern Glass Pebbles Pendant Light
Feature
Add simple and elegant to your modern decor with this pebbles pendant light. All the pebble-shaped shades hang down from a round canopy with slim cables. This charming pendant light dresses up your home with a welcoming light and perfect ambiance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 4.72 in(12CM)/ 9.06 in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) / 16.14 in(41CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Add simple and elegant to your modern decor with this pebbles pendant light. All the pebble-shaped shades hang down from a round canopy with slim cables. This charming pendant light dresses up your home with a welcoming light and perfect ambiance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 4.72 in(12CM)/ 9.06 in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) / 16.14 in(41CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
Add simple and elegant to your modern decor with this pebbles pendant light. All the pebble-shaped shades hang down from a round canopy with slim cables. This charming pendant light dresses up your home with a welcoming light and perfect ambiance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal, Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 4.72 in(12CM)/ 9.06 in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) / 16.14 in(41CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|






















