
Minimalist Black Metal Pendant Light for Dining Room
Feature
The circular shape of the pendant light makes us feel the passion that the designer has for geometric shapes. The hanging lamp is made of metal. It displays a pure and elegant design. The lampshade allows an indirect light, it is reflected on the wall and is filtered through the multiple cotton threads around the bulb. The pendant light offers beautiful lighting while playing with shadows and lights.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
The circular shape of the pendant light makes us feel the passion that the designer has for geometric shapes. The hanging lamp is made of metal. It displays a pure and elegant design. The lampshade allows an indirect light, it is reflected on the wall and is filtered through the multiple cotton threads around the bulb. The pendant light offers beautiful lighting while playing with shadows and lights.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $234.99
-65%$234.99
$82.25Description
Feature
The circular shape of the pendant light makes us feel the passion that the designer has for geometric shapes. The hanging lamp is made of metal. It displays a pure and elegant design. The lampshade allows an indirect light, it is reflected on the wall and is filtered through the multiple cotton threads around the bulb. The pendant light offers beautiful lighting while playing with shadows and lights.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |





















