
Modern Large Crystal Gold Tiered Dining Room Chandelier
Feature
Indulge in opulence with our Modern Large Crystal Gold Tiered Dining Room Chandelier. Meticulously crafted, this fixture seamlessly blends modern design with luxurious detailing. The large crystal tiers in a radiant gold finish add a touch of glamour, casting a captivating and sophisticated glow.
Size

| 7Heads-Diameter | D65cm |
|---|---|
| Height | H45cm |
| 9Heads-Diameter | D80cm |
| Height | H52cm |
| 11Heads-Diameter | D98cm |
| Height | H63cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Indulge in opulence with our Modern Large Crystal Gold Tiered Dining Room Chandelier. Meticulously crafted, this fixture seamlessly blends modern design with luxurious detailing. The large crystal tiers in a radiant gold finish add a touch of glamour, casting a captivating and sophisticated glow.
Size

| 7Heads-Diameter | D65cm |
|---|---|
| Height | H45cm |
| 9Heads-Diameter | D80cm |
| Height | H52cm |
| 11Heads-Diameter | D98cm |
| Height | H63cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $259.99
-65%$259.99
$91.00Description
Feature
Indulge in opulence with our Modern Large Crystal Gold Tiered Dining Room Chandelier. Meticulously crafted, this fixture seamlessly blends modern design with luxurious detailing. The large crystal tiers in a radiant gold finish add a touch of glamour, casting a captivating and sophisticated glow.
Size

| 7Heads-Diameter | D65cm |
|---|---|
| Height | H45cm |
| 9Heads-Diameter | D80cm |
| Height | H52cm |
| 11Heads-Diameter | D98cm |
| Height | H63cm |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























