
Modern Glass Teardrop Tiered Chandelier
Feature
Elevate your space with our Luxury Glass Teardrop Tiered Chandelier, a masterpiece of sophistication and style. Crafted with meticulous attention to detail, this exquisite chandelier features tiered glass teardrops that cascade gracefully, creating a mesmerizing focal point. Illuminate your surroundings with elegance as the light dances through each teardrop, casting a warm and inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Dimensions

| Diameter | 23.6in(60cm) / 31.5in(80cm) / 39.4in(100cm) |
|---|---|
| Height | 15.7in(40cm) |

| Long | 39.3in(100cm) / 47.2in(120cm) |
|---|---|
| Width | 15.7in(40cm) |
| Height | 15.7in(40cm) |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Glass, Iron |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Bulb Base: | G9*6/G9*8/G9*12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Living Room/Dining Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Elevate your space with our Luxury Glass Teardrop Tiered Chandelier, a masterpiece of sophistication and style. Crafted with meticulous attention to detail, this exquisite chandelier features tiered glass teardrops that cascade gracefully, creating a mesmerizing focal point. Illuminate your surroundings with elegance as the light dances through each teardrop, casting a warm and inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Dimensions

| Diameter | 23.6in(60cm) / 31.5in(80cm) / 39.4in(100cm) |
|---|---|
| Height | 15.7in(40cm) |

| Long | 39.3in(100cm) / 47.2in(120cm) |
|---|---|
| Width | 15.7in(40cm) |
| Height | 15.7in(40cm) |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Glass, Iron |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Bulb Base: | G9*6/G9*8/G9*12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Living Room/Dining Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $913.99
-65%$913.99
$319.90Description
Feature
Elevate your space with our Luxury Glass Teardrop Tiered Chandelier, a masterpiece of sophistication and style. Crafted with meticulous attention to detail, this exquisite chandelier features tiered glass teardrops that cascade gracefully, creating a mesmerizing focal point. Illuminate your surroundings with elegance as the light dances through each teardrop, casting a warm and inviting glow.
The same series of products, click on the picture to learn more
Dimensions

| Diameter | 23.6in(60cm) / 31.5in(80cm) / 39.4in(100cm) |
|---|---|
| Height | 15.7in(40cm) |

| Long | 39.3in(100cm) / 47.2in(120cm) |
|---|---|
| Width | 15.7in(40cm) |
| Height | 15.7in(40cm) |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Crystal, Glass, Iron |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Bulb Base: | G9*6/G9*8/G9*12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room/Living Room/Dining Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
























