
Vintage Pleated Pendant Lampshade Brass Dining Room Chandelier
Feature
Revive your living space with the timeless elegance of our Retro Pleated Lampshade Brass Chandelier. Crafted with precision, this fixture seamlessly merges nostalgic charm with contemporary design. The pleated lampshade and brass accents add sophistication, casting a warm and inviting glow.
Size

| Diameter-3Heads | D23.6in(60cm) |
|---|---|
| Diameter-5Heads | D27.6in(70cm) |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Wood |
| Light source: | E27*3/E27*5 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Revive your living space with the timeless elegance of our Retro Pleated Lampshade Brass Chandelier. Crafted with precision, this fixture seamlessly merges nostalgic charm with contemporary design. The pleated lampshade and brass accents add sophistication, casting a warm and inviting glow.
Size

| Diameter-3Heads | D23.6in(60cm) |
|---|---|
| Diameter-5Heads | D27.6in(70cm) |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Wood |
| Light source: | E27*3/E27*5 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
Revive your living space with the timeless elegance of our Retro Pleated Lampshade Brass Chandelier. Crafted with precision, this fixture seamlessly merges nostalgic charm with contemporary design. The pleated lampshade and brass accents add sophistication, casting a warm and inviting glow.
Size

| Diameter-3Heads | D23.6in(60cm) |
|---|---|
| Diameter-5Heads | D27.6in(70cm) |
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Wood |
| Light source: | E27*3/E27*5 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























