
Vintage Metal Chandelier Lamp Cream Glass Chandelier
Feature
Carefully crafted to exude timeless charm, this chandelier features cream glass shades that emit a soft, warm glow, creating an atmosphere of coziness and sophistication. The metal frame, finished in vintage style, adds a touch of character and durability to the design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Bulb Base: | E14 |
| Voltage: | 110V-240V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | NO |
| Number of Lights: |
D45*H37cm: 3 Lights D65*H37cm: 5 Lights |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.56 inches (37CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.71 inches (45CM)/25.59 inches (65CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Carefully crafted to exude timeless charm, this chandelier features cream glass shades that emit a soft, warm glow, creating an atmosphere of coziness and sophistication. The metal frame, finished in vintage style, adds a touch of character and durability to the design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Bulb Base: | E14 |
| Voltage: | 110V-240V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | NO |
| Number of Lights: |
D45*H37cm: 3 Lights D65*H37cm: 5 Lights |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.56 inches (37CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.71 inches (45CM)/25.59 inches (65CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $284.99
-65%$284.99
$99.75Description
Feature
Carefully crafted to exude timeless charm, this chandelier features cream glass shades that emit a soft, warm glow, creating an atmosphere of coziness and sophistication. The metal frame, finished in vintage style, adds a touch of character and durability to the design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Bulb Base: | E14 |
| Voltage: | 110V-240V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | NO |
| Number of Lights: |
D45*H37cm: 3 Lights D65*H37cm: 5 Lights |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.56 inches (37CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.71 inches (45CM)/25.59 inches (65CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























