
Pink Murano Glass Chandelier for Living Room
Feature
Introduce a touch of vintage glamour with our Vintage Pink Murano Glass Chandelier. This exquisite lighting fixture showcases the beauty of Murano glass in a soft pink hue, adding a luxurious and romantic ambiance to any space. Elevate your decor with the timeless elegance of this vintage-inspired chandelier, making a statement that transcends eras. Illuminate your home with the allure of our Pink Murano Glass Chandelier.
Size

| Diameter-4Heads | D59cm |
|---|---|
| Height | H73cm |

| Diameter-9Heads | 73 cm |
|---|---|
| Height | 79 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 6, 8 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Introduce a touch of vintage glamour with our Vintage Pink Murano Glass Chandelier. This exquisite lighting fixture showcases the beauty of Murano glass in a soft pink hue, adding a luxurious and romantic ambiance to any space. Elevate your decor with the timeless elegance of this vintage-inspired chandelier, making a statement that transcends eras. Illuminate your home with the allure of our Pink Murano Glass Chandelier.
Size

| Diameter-4Heads | D59cm |
|---|---|
| Height | H73cm |

| Diameter-9Heads | 73 cm |
|---|---|
| Height | 79 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 6, 8 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $1,328.99
-65%$1,328.99
$465.15Description
Feature
Introduce a touch of vintage glamour with our Vintage Pink Murano Glass Chandelier. This exquisite lighting fixture showcases the beauty of Murano glass in a soft pink hue, adding a luxurious and romantic ambiance to any space. Elevate your decor with the timeless elegance of this vintage-inspired chandelier, making a statement that transcends eras. Illuminate your home with the allure of our Pink Murano Glass Chandelier.
Size

| Diameter-4Heads | D59cm |
|---|---|
| Height | H73cm |

| Diameter-9Heads | 73 cm |
|---|---|
| Height | 79 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 6, 8 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























