
1 / 7
+2
Aluminum Geometry Minimalist Pendant Light
Introduce contemporary elegance to your space with the Aluminum Geometry Minimalist Pendant Light. This sleek fixture blends minimalist design with geometric shapes, creating a sophisticated focal point in any room.
Specifications
Dimensions

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Aluminum |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E26/E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introduce contemporary elegance to your space with the Aluminum Geometry Minimalist Pendant Light. This sleek fixture blends minimalist design with geometric shapes, creating a sophisticated focal point in any room.
Specifications
Dimensions

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Aluminum |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E26/E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Select Color
Select Size
From $178.99
Aluminum Geometry Minimalist Pendant Light—
$178.99
Description
Introduce contemporary elegance to your space with the Aluminum Geometry Minimalist Pendant Light. This sleek fixture blends minimalist design with geometric shapes, creating a sophisticated focal point in any room.
Specifications
Dimensions

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Aluminum |
| Color: | Black,White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E26/E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























